.:: Heli päevaraamat ::.

The greatest thing you´ll ever learn is just to love and be loved in return. Õpi nii, nagu elaksid igavesti. Ela nii, nagu sureksid homme

neljapäev, aprill 04, 2013

Naised ühiskonna tasakaalustajana

Kosutav ja inspireeriv on olla keskkonnas, kus sa oled normaalne!
Mitte imelik, eriline, liiga agar, mõttetult rutakas, liiga palju tahtev, liiga palju jõudev... vaid lihtsalt normaalne, sest teised su ümber on samasugused.

Täna toimus Pärnus konverents „Naised ühiskonna tasakaalustajana“. Eesmärgiks julgustada naisi rohkem valimistel (ükskõik, mis tasandil) kandideerima. Esinejateks Riigikogu liikmed Annely Akkermann ja Kaja Kallas ning Halinga vallavanem Ülle Vapper. Kohe peale konverentsi lõppemist saime Pärnumaa IRL Naisklubi liikmetega kokku Liisa Pakostaga. Seega päev täis inspireerivaid inimesi.

Panen siia kirja põhilised mõtted kogu sellest päevast. Kõik esinemised olid teineteist täiendavad ning mitmed mõtted kordusid. Seega ei oskagi praegu mitme teema puhul öelda, kes selle täpselt välja käis. Peale selle olen võib-olla oma peas kerides mõtet juba omalaadsemaks muutnud, seega järgnevad read tulevad enamikus kirja autoriteta. Kõik järgnevad mõtted on aga sellised, millega nõustun. Mõni mõte võib tunduda labaselt lihtne või kulunud, kuid järelikult on see ka piisavalt oluline, et näen vajadust see uuesti välja tuua.

- Naised ja mehed on mõtlemiselt ja prioriteetidelt erinevad, seega erinevate tasandite valitsemisel peab naisi rohkem olema, et ka nende nägemus teemadest saaks esindatud.
- Naised pole samuti üks homogeenne kogum: on noori ja vanu, abielus ja vallalisi, lastega ja lastetuid, erineva eriala inimesi jne. Seega ei saa rääkida üldiselt lihtsalt naistest, vaid võimuorganitesse on lihtsalt vaja erinevaid inimesi.
- Liiga palju on seoses valimistel kandideerimisega suhtumist „ah, mis nüüd mina!“. Kui just sina ei osale meid kõiki puudutavate reeglite koostamises/muutmises, kes peab seda sinu eest tegema? Või kes on see, keda sa usaldad piisavalt, et ta seda sinu (ja su pere!) eest teeks?
- Naise roll lastekasvatamisel on teine kui mehel ja Riigikogu liikmetel on samad mured kui minusugusel tava-emal: koosoleku või kohtumise vms aja kokkuleppimisel tuleb alustada küsimusest „Kus on sel ajal mu lapsed?“ Kui keegi ei saagi lapsi hoida, siis jääbki üritusel osalemine ära. See on lõiv, mis tuleb emaks olemise eest maksta.
- Lapstega naine ei tee samamoodi tööd, nagu vallalisena. Tal on veel üks lisatöökoht emana. See ei tähenda aga, et lastega naine oleks halvem või hoolimatum töötaja. Lõppkokkuvõttes võib ta just rohkem tööd tehtud saada, kuna kui su aeg on maksimumini täis, siis sa kasutad iga hetke ära. Töid/tegemisi pole kusagile lükata.
- Erakonda kuulumine näitab, et oled oma vaadetest aru saanud ja julged neid avalikult tunnistada. Kui oled ikka konservatiivse erakonna liige, siis nii lihtsalt „üle hüpata“ täiesti liberaalsesse parteisse ei saa. Valimisliidud annavad suure vabaduse oma vaateid muuta vastavalt muule ilmakorrale, ei seo inimest mingite konkreetsete märksõnadega.
- Erakonna liikmena ei vastuta me lõpuks nö erakonna tipus olevate inimeste tegemiste eest, ega ole neis süüdi. Igaüks tegutseb ikka enda südametunnistust ja vaateid arvestades.


Konverentsi viimase osana olid töötoad, kus liikusime lauast lauda, et erinevatel teemadel arutleda. Näiteks oli küsimus: mis motiveerib naisi kandideerima? Minu vastus meeldis teistele, pärast seda, kui nad olid näinud, mida naaber sellest arvab. Nimelt on minu arvates üheks põhjuseks kõrge enesehinnang- ma usun, et olen piisavalt pädev/kogenud/haritud jne, et kandideerida ning valituks saades midagi ennast ümbritsevate inimeste ja koha jaoks ära teha.
„Kristlaste keelde“ tõlgituna kõlab see vastus veel julmemalt: usun, et Jumal on mind luues nii head tööd teinud, et mul tuleb kandieerida sinna, kuhu kogutakse inimesed, kes korrastavad meid kõiki puudutavaid reegleid. Kui ma ütleks, et „ah, mis nüüd mina, ma ei kõlba nii kõrgele!“, siis ütleksin, et Jumal on halba tööd teinud ja ta on saamatu. Mina küll selline ego pole, et ma sellist asja julgeks öelda.

Üks töötoa juhtidest püüdis mu arutlust juhtida selles suunas, et kui sind valitakse, sel juhul muutub su enesehinnang kõrgemaks. Vastasin, et ikka vastupidi- selleks, et kandideerida, peab olema kõrge enesehinnang! Sa pead valmis olema, mitte valituks osutumine ei anna sulle tunnustust, ega ärgita tegutsema. Kandideerimine ja valituks saamine on tegutsemise tulemus, mitte tegutsemine ei tule, kui saad valituks.