.:: Heli päevaraamat ::.

The greatest thing you´ll ever learn is just to love and be loved in return. Õpi nii, nagu elaksid igavesti. Ela nii, nagu sureksid homme

teisipäev, september 25, 2012

Minister Aaviksooga haridusest

Täna toimus Pärnus Isamaa ja Res Publica Liidu liikmete klubiõhtu, kus kohtuti haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksooga. Teemaks loomulikult meie hariduselu, rõhuga koolisüsteemil.

Esmatähtis oli minu jaoks ministri rõhutus, et sunniviisiliselt ei hakata kellegile muudatusi peale suruma ning paljugi jäetakse kohalike omavalitsuste otsustada. Samas kui sel juhul kõik KOVid keelduksid reformis osalemast, ei ole võimalik kogu süsteemi uuendada. Ja ministri eesmärk olevat just, et "mingid ühtsed printsiibid ja süsteem võiks ju riigis olla!"

Õpetajate palkade tõusuks olevat järgmise aasta eelarves kokkulepe olemas, mis KOVi-poolse õige kasutamise korral lubab õpetajatele maksta 10 ning isegi 15% kõrgemat palka.

Hetkel on lahtisteks teemadeks riigigümnaasiumite loomine, elamiskohtade küsimus, linnas gümnaasiumite ümberkorraldamine jne. Kohtumisel olnud inimestega jõudsime ühtsele seisukohale, et kuigi linnas võidakse öelda, et maakonnas toimuv neid ei puuduta, siis tegelikult maakond sõltub just otseselt linnast- kuhu me oma koolide lapsed siis saadame, kui linnas neile ruumi ei teki?

Seega meie kohaliku Pärnu-Jaagupi Gümnaasiumi suhtes olen mina isiklikult seisukohal, et hetkel on muudatusteks liiga vara just seetõttu, et linnas ei olda veel omadega valmis. Linnas pole veel isegi seisukohta, et mida teha ja kas üldse süsteemi lõhkuma hakata. Seega meie jaoks on kindlasti liiga vara oma toimivat süsteemi lõhkuma hakata. Vähemalt nii kaua, kui rahastamise mõttes oleme vähegi võimelised seda süsteemi üleval hoidma (õpetajatele palka ja muid kulutusi maksma).

Enne meie laste linna saatmist peab olema lahendatud vähemalt transpordi ja elamiskohtade küsimus. Minister Aaviksoo ütles, et tema ei näe küll Pärnusse uue õpilaskodu ehitamise mõtet. Pigem tuleks koostööd teha kohalike majutajatega, kes suvel teenindavad turiste, kuid talvekuudel seisavad tühjana. Sellega peaks/võiks kaasneda majutuseks mõeldud toetuste süsteem (mida ka ju hetkel ei ole).

Riigikogu liige Annely Akkermann lisas, et lõpuks saame ju teha seda, mida meie valijad ootavad. Seega jätkuvalt- palun kõigilt kaasamõtlemist ning omad mõtted ikka teid esindavatele inimestele teatavaks teha. Samas ei saa ükski selline otsus põhineda emotsioonidel, vaid tuleb tõesti igasuguseid numbrilisi näitajaid samuti vaadata ning nende põhjal otsustada.


Foto Grete Männikus (IRL)