.:: Heli päevaraamat ::.

The greatest thing you´ll ever learn is just to love and be loved in return. Õpi nii, nagu elaksid igavesti. Ela nii, nagu sureksid homme

reede, september 19, 2008

Vaba tahe

Mart Raukase juhendamisel õpime kristliku kultuuriloo magistiõppes ka Euroopa filosoofilise mõtte lugu. Selle sessi ajal oli mul võimalus selle aine loengus osaleda esimest korda, kuna teadupärast eelmise sessi esimestel päevadel olin alles tööl.

Teemaks oli seekord VABA TAHE!
Igapäevases eluski kasutame väga tihti ja kergelt väljendit: "Ma ei saanud sinna midagi teha! Mul polnud valikut!" Meie elus on tõesti palju asju, mille puhul pole valikut, kuid kas need on tõesti kõik, mille puhul me ise arvame, et meil pole vabadust valida?

Loengu käigus saime selgeks, et inimesel on vaba tahe siis, kui temast ja ÜKSNES temast sõltub, kas ta valib variandi A,B, ...
Ehk vaba tahte eeldused:
1) ainult sellest inimesest sõltub, milline valik teha;
2) inimesel on alternatiivid, mille vahel valida (valikuvõimalused);
3) inimesel on mõtlemisvõime/otsustamisvõime (puudub näiteks vaimuhaigetel, vastsündinud beebidel jne).

Samal päeval, kui olime loengus pikalt rääkinud inimese vabast tahtest, kuulsin lugu sellest, kuidas naine süüdistas mehe sõpra, et see ärgitas tema mehe jooma ja on süüdi, et mees jälle täis on! Sellise süüdistusega minu arust kuulutab naine avalikult, et tema mees pole ise mõtlemisvõimeline.
Isegi kui see sõber oleks mehele pudeli kätte toppinud ja käskinud juua, siis lõpliku valiku teeb ikkagi ju mees ise ("mees teab, kas juua või mitte!"). Kui inimene hüppab aknast alla, siis pole tal alternatiivi valida, kas kukkuda üles- või allapoole. See otsus ei ole tema kätes! Kui tal on aga pudel käes, siis on vaid selle ja AINULT selle inimese otsus, kas ta joob või mitte!

Mina tahaks ikka jätkuvalt uskuda seda, et kõik inimesed (kelle puhul meditsiiniliselt pole vastupidist väidetud) on võimelised mõtlema ja suudavad oma otsuseid ise teha! Samuti, kui otsused on valesti tehtud, neid ümber vaadata ja võimalusel parandada! Kellegi teise süüdistamine küll eriti kaugele ei vii, sest meil kõigil on ju enamuses küsimustes olemas VABA TAHE!